Home / Giresun Gelin Kayası

Giresun Gelin Kayası

img

Giresun il merkezinde Mesudiye Köyü’nün Taşhan Bölgesinde Kemaliye Yolu üzerinde bulunan “Gelin Kayası” dik bir yamaçta, sıra dışı duruşu ile halk arasında dolaşan efsaneler nedeniyle son yıllarda turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Giresun Gelin Kayası Efsanesi

Gelin Kayası, efsanesine göre “güzeller güzeli genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek istenmiş. Anne ve babasına karşı çok saygılı olan iyi kalpli kız buna itiraz edebilecek durumda değilmiş. İçten içe köyün başka bir delikanlısı ile hayatını birleştirmek, onunla evlenmek istiyormuş. Ama bunu ailesi ile paylaşmaktan da korkuyormuş (özellikle babasından). Tanımadığı ve sevmediği bir erkek ile evlenmeye engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş çatmış ve nihayet koca evine gelin olarak yolcu edilmiş. Gelin alayı önünde at üzerinde götürülürken, içinden Allah’a dua edip yalvarmış, ‘Allah’ım, beni kötü koca eline düşürme, taş et dondur’ demiş. İyi kalpli gelinin duası o an kabul olmuş ve gelin alayının önünde, at üstünde taş oluvermiş”. Gelin Kayası’nın başka bir özelliği de, bir taraftan bakıldığında yüz silueti görünüşüyle dikkat çekmektedir.

Giresun Gelin Kayası’na Nasıl Gidilir?

Giresun ili, Merkez Mesudiye Köyü Taşhan bölgesinde bulunmaktadır. Ulaşım sorunu bulunmamakta olup ilimize olan uzaklığı 25 km dir.

Kaynak: Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

This div height required for enabling the sticky sidebar
Giresun Bilgi Bankası GiresunBilgi.Com.Tr için buraya tıklayın (GiresunBilgi.Com.Tr)