ad-mania
Home / GİRESUN / Giresun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Hibe Desteği Başvuruları Başladı

Giresun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Hibe Desteği Başvuruları Başladı

/
/
/
313 Views

İŞKUR’un Engelli ve Eski Hükümlü Girişimci Adaylarına Yönelik 2024/1.Dönem Hibe Desteği Başvuruları Başladı.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 30.maddesi kapsamında işverenlerin, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde %3 engelli, kamu işyerlerinde ise %4 engelli ve %2 eski hükümlü işçiyi meslek, beden ve ruhsal durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdür. Bu yükümlülük kapsamında işletmelerin personel istihdamına yönelik takip işlemi, İŞKUR tarafından yapılmaktadır. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işveren veya işveren vekiline, çalıştırmadığı her engelli ve eski hükümlü için; çalıştırmadığı her ay başına idari para cezası uygulanmaktadır. Tahsil edilen idari para cezaları 4857 sayılı Kanunun 101. Maddesi kapsamında;

  • Engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işini kurma hibe desteğine yönelik projelerde,
  • Korumalı işyeri desteğine yönelik projelerde,
  • Engellinin istihdamını sağlayacak destek teknolojileri projelerinde,
  • Engellilere yönelik mesleki eğitim ve mesleki rehabilitasyon projelerinde,
  • Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanması ve bu gibi projelerde kaynak olarak kullanılmaktadır.

İŞKUR olarak, engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çalışmaktayız. Proje desteğinin amacının, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır. 2024/1. Dönem Başvuru Rehberleri İŞKUR web sayfasında (www.iskur.gov.tr.) duyurular bölümünde yayınlanmıştır.

İŞKUR’un web sayfasında (https://www.iskur.gov.tr/duyurular/2024-1-donemine-iliskin-engelli-ve-eski-hukumlu-proje-basvurulari-basladi) yer alan “Başvuru Rehberlerine” göre hazırlanarak 15 Aralık 2023 tarihine kadar kuruma iletilecek projelerin, kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyonun değerlendirmesi sonrasında, uygun bulunan projeler desteklenecektir. 

Bu kapsamda, kendi işini kurmak isteyen Engelli girişimci adaylarına 150 bin TL’ye kadar, eski hükümlü girişimci adaylarına ise 110 bin TL’ye kadar hibe desteği verilebilecektir. Desteğin ayrıntılarının Proje Başvuru Rehberinde belirtilmiştir. Engelli girişimci adaylarının  kendi işini kurmalarına yönelik hibe desteği proje başvurularını 15 Aralık 2023 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerektiği, Kurum İl Müdürlüğüne elden veya posta yolu ile yapılacak olan proje başvurularının  kabul edilmeyeceği, Eski hükümlü girişimci adaylarına ait kendi işini kurmalarına yönelik projelerinde 15 Aralık 2023 tarihine kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri (Denetimli Serbestlik Müdürlükleri, Koruma Kurulları gibi) aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmeleri gerekmektedir.

Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları tarafından hazırlanacak Başvuru Rehberinde belirtilen diğer projelerin ise 15 Aralık 2023 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize bir (1) asıl ve bir (1) kopya olarak elden veya posta yoluyla teslim edilmesi gerekmektedir.

Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlara hayallerini gerçekleştirmeleri yönünde bu çalışma büyük bir fırsat olduğunu, aklında bir projesi olup da bugüne kadar maddi yetersizlikler nedeniyle gerçekleştirme fırsatı bulamayan engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın hayallerini gerçekleştirmek için İŞKUR engelli ve eski hükümlü hibe desteklerine başvurmalarını bekliyoruz.

Hibe desteği konusunda bilgi almak isteyen tüm engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımız,  İl Müdürlüğümüzün  0454 214 00 71 – 214 00 91 no’lu telefonlarından  veya kurumumuza bizzat gelerek bilgi alabilirler. denildi.

Leave a Comment

This div height required for enabling the sticky sidebar
Giresun Bilgi Bankası GiresunBilgi.Com.Tr için buraya tıklayın (GiresunBilgi.Com.Tr)